Nechty na ruke

Nechty zohrávajú v ochrane prstov veľkú úlohu. A nielen fyzicky ich ochraňujú pred odreninami alebo škrabancami, ale dokonca aj ukazujú známky chorôb, ktoré si vyžadujú našu pozornosť. Často totiž možno na nechtoch nájsť biele škvrny alebo pásiky, ktoré ukazujú, že telo má nedostatok rôznych vitamínov alebo živín. Vaše nechty na rukách sa skladajú výhradne z keratínu. Keratín obsahuje vrstvy proteínu, ktorý taktiež môžeme nájsť v našej koži či vlasoch.

Základnými časťami nechtu sú nechtová platnička, koniec nechtu a nechtová koža. Nechtová platnička je najtvrdšou zložkou. Okolo nej sa nachádza nechtová koža, ktorá necht z 3 strán ohraničuje a dodáva mu jeho tvar. Pod nechtovou platničkou sa nachádza veľmi jemná koža, ktorá pri poškodený nechta hrubne. Na vrchu nechta sa nachádza polmesiacová plôška bielej farby. Práve z tohto miesta necht rastie a vytvárajú sa tu nové bunky, ktoré tvoria necht. Každý človek má iný tvar nechtu, ktorý je podmienený veľkosťou ruky, starostlivosťou o nechty alebo pohlavím.

Každý deň naše nechty narastú asi o 0,1 milimetra. Keď si to premietneme na dlhšie časové obdobie, trvá približne 4-6 mesiacov, kým nám narastie kompletne nový necht. Zdravé nechty nemajú žiadne rôzne odtiene, sú jednofarebné, pevné a nelámu či neštiepia sa. Sú vo všeobecnosti hladké, bez žiadnych škvŕn, hrbolčekov alebo hrán. Nechty slúžili v starovekých civilizáciách aj ako ukazovateľ blahobytu či na informáciu o zdravotnom stave daného človeka. Umožňujú totiž odhaliť, ako sme už vyššie spomenuli, či človek netrpí na nedostatok vitamínu A alebo D, prípadne či mu chýba v jeho strave horčík, železo alebo vápnik. Ale vieme pomocou nechtov vyčítať aj oveľa závažnejšie ochorenia ako je zápal priedušiek alebo cukrovka. Na nechtoch sa to odrazí žltastým alebo zelenkastým sfarbením. Samozrejme, pri fajčiaroch je žltkastý odtieň nechtov bežný.

Najbežnejšou formou nechtovej deformácie sú rôzne žliabky. Tieto môžu vzniknúť prirodzeným spôsobom, napríklad ak máte manuálnu prácu a nechty prichádzajú do kontaktu s tvrdými povrchmi. Môžu však vzniknúť aj kvôli nedostatku soli či nedostatočnej hydratácie. Často sa vyskytujú na nechtoch biele škvrny alebo pásiky. Tieto taktiež môžu naznačovať nedostatok živín, ale aj poškrabanie alebo udretie nechtovej platničky.

Z tohto všetkého vyplýva, že naše nechty sú veľmi dôležitou časťou ľudského organizmu a mali by sme sa o nich dôkladne a pravidelne starať. Ruky by sme mali pravidelne umývať a dôrazne nechty pri tom očistiť, aby sa nám špina nezaniesla pod nich. Môže to spôsobiť totiž rôzne zápaly, keďže koža pod nechtami je veľmi jemná a citlivá. Základnou pomôckou pre hygienu nechtov je malá kefka. Pomocou nej jednoducho vyčistíte nechty a aj okolitú kožu. Nechty by sme mali pravidelne strihať, aby sme zabránili bolestivému zarastaniu pod kožu. Pri príliš dlhých nechtoch hrozí taktiež nebezpečenstvo bolestivého zlomenia alebo odštiepenia. Po ostrihaní nechtov by sme mali využiť pilník, aby sme zarovnali ostré hrany na nechtoch a nezadrapovali sa tak do oblečenia či vlasov. Jemný pilník možno tiež použiť aj na plochu nechta, aby sme vyrovnali malé nerovnosti a vyleštili taktiež nech, aby vyzeral zdravo a prirodzene. Treba dávať pozor, aby sme nechty príliš často nelakovali a odmaľovali, pretože sa tak vytvárajú žlté až oranžové zafarbenia.